Пам'ятка з цивільного захисту

«Правила перетину блокпостів»

 

 Блокпост – це посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на в’їзді/виїзді на територію, де введено воєнний стан і встановлено особливий режим.

              На блокпостах облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, позиції вогневих засобів та бойової техніки, місця для відпочинку та забезпечення життєдіяльності особового складу, який виконує завдання на такому пункті. До складу посту можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які, відповідно до закону, залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

  Правила перетину блокпостів, рекомендовані ЗСУ та Національною поліцією України.

Правило 1: зменшити швидкість автомобіля. Це дозволить співробітникам ЗСУ, Нацполіції, Тероборони завчасно побачити номерний знак автомобіля та людей в салоні. Крім того, враховуйте перешкоди на блокпостах, які необхідно об’їхати. Врешті-решт, ще одна з перших реакцій водія на блокпост — бачу і зменшую швидкість, що демонструє вашу неконфліктність та безпеку.

Правило 2: завчасно підготувати документи для перевірки. Найголовніше — це паспорт громадянина України та технічний паспорт на автомобіль. Перший документ дозволяє перевірити особу. Другий документ дозволяє перевірити, чи цей автомобіль не викрадений мародерами або диверсантами. Бажано ці документи покласти так, щоб за ними не довелося тягнутися у приховані кишені в нижній частині автомобіля. Адже це може викликати додаткове напруження та підозри до вашої особи: що ви намагаєтесь дістати — документи чи пістолет? Крім того, підготуйтесь до перевірки паспортів всіх інших людей, що перебувають в салоні автомобіля. А вже далі, за необхідності та запитом перевіряючих, потрібно надати решту документів: водійські права, поліс страхування тощо.

Правило 3: вимкнути фари автомобіля. Це потрібно з двох причин. По-перше, так автомобіль не буде засліплювати людей на блокпості. По-друге, це теж буде наче перша реакція — мовляв, «побачили блокпост, реагуємо на нього, зменшуємо швидкість, вимикаємо фари». Врешті-решт, це буде перший сигнал до взаємодії з перевіряючими на блокпосту.

Правило 4: увімкнути аварійну сигналізацію. Аналогічно до вимог правила вище – один з перших сигналів до того, що помітили блокпост та реагуєте на нього. Крім того, ще буде сигналом для водіїв автомобілів позаду, щоб вони також почали реагувати: зменшувати швидкість, готувати документи до перевірки тощо.

Правило 5: не проводити фото- або відеознімання. Фактично блокпост — це напіввійськовий об’єкт: там перебувають представники силових структур, що мають не тільки перевіряти автомобілі, але й зупиняти ворога. Тому не варто надавати ворогу інформацію про облаштування блокпосту, кількість людей на ньому, територію тощо. Навіть якщо людина не прагне зробити це навмисне, одна публікація фото або відео з блокпоста в соціальних мережах може вартувати життів тих, хто зараз там знаходиться.

Правило 6: без дозволу військових не виходити з автомобіля. Поки люди перебувають в автомобілі, вони локалізовані в одному місці, так їх легше контролювати. Крім того, людина обмежена у просторі: з салону автомобіля важко дістати та націлити на військового автомат або кинути гранату. Це правило цілком побудоване на бажанні військових убезпечити себе. На жаль, але це реалії військового часу.

Правило 7: чітко відповідати на поставлені запитання. Це правило побудоване вже на людській психології та поведінці мозку. Перша й найшвидша відповідь зазвичай є правдивою — мозок її швидко формує. А якщо доведеться брехати, то мозок починає обмірковувати різноманітні варіанти та пов’язувати їх між собою — отже відповіді виходять не чіткими та повільними. Запитання зазвичай досить прості, навіть базові: звідки їдете та куди прямуєте, в кого проживали та де будете жити на новому місці. В таких запитання важливі не самі відповіді, а швидкість та чіткість цих відповідей. Якщо людина каже все доволі чітко та зрозуміло, відповідає швидко — то, найімовірніше, говорить правду. Тож інші питання не знадобляться.

Правило 8: бути готовим на вимогу відкрити багажник та надати можливість оглянути салон автомобіля. Якщо у перевіряючих будуть підозри, ви маєте надати згоду на перевірку багажника та салону. Ніхто не буде копирсатися у ваших особистих речах, якщо вони не будуть викликати підозру. Тому не варто використовувати речі з камуфляжем, перевозити вогнепальну зброю та великі ножі. У даному випадку перевірка проста і займає декілька секунд: нічого підозрілого — їдьте далі. Можливо це буде неприємно та образливо для вас, але уявить собі, що така перевірка зможе виявити диверсантів, які хочуть завезти зброю чи вибухівку у ваше місто. Уявили? І тоді за таку перевірку ви скажете «дякую».

 

МВН НМЦ  ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області                                 Сергій ЯЦЕНКО