Алергія
Алергія
Алергія - це імунна реакція організму на алерген.
Її основні симптоми: чхання, свербіж шкіри, сльозотеча, почервоніння, закладеність носу та кашель. До прикладу, бронхіальна астма, яка викликана алергією, часто проявляє себе у вигляді задишки, відчуття стиснення в грудній клітці та кашлем. Закладеність носа зранку може бути ознакою алергічного риніту, який, найчастіше, провокують пилові кліщі, тощо.
Алергічні реакції часто можуть проявлятися у вигляді висипів. Вид висипу і площа його поширення на шкірі може відрізнятися в залежності від її причини. Алергічна реакція виникає через надмірну реакції імунної системи людини до зазвичай нешкідливого речовини або алергену. За оцінками Всесвітньої організації по алергії (WAO), від 10 до 40% всіх людей в світі відчувають той чи інший тип алергічної реакції. Якщо в людини є одна алергія то ризик появи іншої - значно вищий. Чому? Тому що імунна система вже готова реагувати на будь-які речовини і починає синтезувати імуноглобуліни. При появі будь-яких симптомів алергії, людина повинна одразу звертатися за допомогою до лікаря.
Алергії, які найчастіше зустрічаються в українців умовно можна поділити на декілька груп:
- пилок рослин (бур’янні: амброзія, полин).
- цвітіння дерев (береза, липа).
- лугові трави (тимофіївка лугова).
Які ж продукти, овочі, фрукти та ягоди найбільш алергенні? На першому місці в Україні - молоко і яйця. Серед овочів - диня. Фрукти: персик, яблуко. Полуниця, незважаючи на поширену думку, не такий поширений алерген, і на неї алергію мають лише 1-2%. Зато мед, що більшістю вважається природнім лікарським засобом, навпаки - досить алергічний продукт. Алергія на персики може бути не істиною (первинною), а проявом алергічного орального синдрому. Тобто, при контакті ротової порожнини з фруктом організм реагує на білки персика, через те що їх структура схожа на структуру пилку берези. Таким чином, у пацієнта виявляють ознаки перехресної алергії, тобто істина алергія у хворого не на персик, а на пилок берези.
Якщо пацієнт звернувся до лікаря і отримав відповідне лікування, то небезпеки немає. Проте є категорія алергічних захворювань - анафілаксія - які можуть призвести до анафілактичного шоку. Такий стан є загрозливим для життя людини, адже під час нього раптово падає артеріальний тиск, що може призвести до зупинки серця. У такому випадку перша допомога - це адреналін. Тому пацієнти, які хоча б раз у своєму житті переносили анафілактичний шок, повинні завжди носити з собою автоінжектори з адреналіном. Це перша і єдина допомога, яка зможе врятувати життя. Ознаками анафілактичного шоку можуть бути: бліда шкіра, втрата свідомості через низький тиск, підвищена пітливість та кропивниця (пухирці на поверхні шкіри). Саме кропивниця є першим дзвіночком, який свідчить, що в організмі відбувається якась алергічна реакція. Тому, при появі будь-якого з цих симптомів потрібно терміново звернутися до лікаря.
Також розрізняють холодову алергію - холодова кропив'янка. Часто виникає у пацієнтів на вулиці. Для діагностування холодової алергії потрібно прикласти кубик льоду до відкритої ділянки тіла та потримати 15хв та подивитись на реакцію. Інколи холодову алергію плутають з набряком пальців при холоді. Це може бути ознакою якогось аутоімунного захворювання, тому для діагностики варто звернутися до лікаря.
Пам’ятайте, що здоров’я у Ваших руках!
МВН НМЦ ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області Сергій ЯЦЕНКО